Savilyderystė

Savilyderystė

Savilyderystės sąvoka pirmą kartą atsirado devintajame dešimtmetyje ir nuo to laiko išpopuliarėjo kaip metodas. Per pandemiją padaugėjus dirbančiųjų nuotoliniu būdu, savilyderystės metodas pradėtas taikyti vis dažniau, nes daugelis darbdavių suteikė savo darbuotojams daugiau laisvės bei nepriklausomybės ir leido prisiimti didesnę atsakomybę. Vis dėlto sparčiai besikeičiančiame pasaulyje taip pat reikia šiuolaikiško vadovo, kuris pirmiausia galėtų užtikrinti psichologinį saugumą savarankiškai dirbantiems žmonėms. Nes lyderio reikia net ir žmonėms, dirbantiems pagal savilyderystės principus.

Kaip šeimai priklausanti įmonė, veikianti 21 rinkoje, nuolat dirbame lyderystės tobulinimo srityje. Taip pat 45 metus bendradarbiaujame su verslininkais ir verslo lyderiais. Taigi leiskite padėti jums rasti biuro dizaino sprendimus ir išplėsti jūsų vadovavimo, pvz., savilyderystės, žinias.


Kas yra savilyderystė? 

Savilyderystė yra vadovavimo metodas, kuriuo vadovaujantis darbuotojas prisiima atsakomybę už savo atliktą darbą, priimtus sprendimus ir efektyvumą. Tai reiškia, kad savarankiškai nustatote savo tikslus, išdėstote užduotis pagal svarbą, patys imatės iniciatyvos ir t. t. Savilyderystė taip pat reiškia, kad reikia suvokti savo stipriąsias bei silpnąsias puses ir nuolat siekti tobulėjimo ir vystymosi.


Kokiais atvejais tinka savilyderystė? 

Savilyderystė tinka ne visiems. Kad šis darbo metodas veiktų, reikia tiek darbuotojo, tiek vadovo įsipareigojimo ir atsidavimo. Jūs, kaip darbuotojas, turite turėti stiprią motyvaciją ir atsakomybės jausmą, nes kontroliuojate savo užduotis ir tikslus, kitaip nei kokios nors kito labiau vadovaujamo lyderystės stiliaus atveju. Yra tiek pratimų, tiek švietimo priemonių, skirtų daugiau sužinoti apie savilyderystę ir kaip šis vadovavimo metodas veikia. 

Biuro interjeras

Vadovavimas asmeniui, dirbančiam pagal savilyderystės principus 

Kaip savilyderio vadovas, turite pasitikėti, kad darbas bus atliktas, tačiau vis tiek dalyvauti darbo procese. Būtina šiek tiek atsitraukti ir paskatinti darbuotojo gebėjimą prisiimti atsakomybę už savo darbą. Dažnai labiau reikalinga emocinė vadovo pagalba. Taip pat labai svarbu nuolat teikti grįžtamąjį ryšį, stebėti ir vertinti atliktą darbą.

Savilyderystė VUCA principais grindžiamame pasaulyje 

VUCA – konceptas, susijęs su lyderyste, dažnai – savilyderyste. Tai yra akronimas, kurį iš pradžių naudojo JAV kariuomenė, apibūdindama sudėtingumą, neramumus ir sparčius pokyčius šiandieniniame pasaulyje. Pastaraisiais metais VUCA principas tapo svarbus lyderiaujant, nes daugelis įmonių nuolat susiduria su iššūkiais, didele sparta ir nuolatiniais reikalavimais tiek organizacijai, tiek darbuotojams. 

Savilyderystė yra ypač svarbi VUCA pasaulyje, kuriame norint būti sėkmingu reikia gebėti prisitaikyti, būti ryžtingam ir prisiimti atsakomybę. Labai naudinga turėti darbuotojus, kurie dirba atsižvelgdami į tikslus, domisi įvykiais pasaulyje ir reaguoja į sparčias technologines permainas. 

Darbuotojas dirba posėdžių kabinete, prie konferecinio stalo

Apibendrinimas

Savilyderystė tampa vis populiaresniu lyderystės metodu, susidomėjimas ja ypač išaugo per pandemiją, paplitus nuotoliniam darbui, o darbuotojai prisiėmė didesnę atsakomybę už savo darbą. Savilyderystė reiškia, kad darbuotojai patys nustato savo tikslus, dirba savarankiškai ir pagal svarbą išdėsto savo darbus. Toks darbo metodas nėra tinkamas visiems ir reikalauja tiek darbuotojo, tiek vadovo įsipareigojimo. Šio metodo privalumai – didesnė atskaitomybė ir prisitaikymas. Trūkumai – per didelis darbų kiekis ir išaugęs streso lygis. 

Daugiau apie tai, kas yra lyderystė

Dažniausiai Užduodami Klausimai (D.U.K.)

Gera savilyderystė reiškia, kad prisiimate atsakomybę už asmeninį ir profesinį tobulėjimą ir sugebate savarankiškai vadovautis įvairiomis aplinkybėmis.
Kaip savilyderių vadovas, privalote užtikrinti, kad dirbdami savarankiškai, jie jaustųsi patogiai ir pasitikėtų savimi. Taip pat reikalingas darbovietės ir darbuotojų tarpusavio pasitikėjimas.
Kintamumas, neapibrėžtumas, sudėtingumas ir dviprasmiškumas (angl. Volatility, Uncertainty, Complexity ir Ambiguity).
Vizija, supratimas, aiškumas ir lankstumas (angl. Vision, Understanding, Clarity ir Agility).

Naujienos ir ypatingi pasiūlymai tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę!

Norite būti informuoti apie ypatingus pasiūlymus ir darbo vietas tobulinančius produktus? Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!
Prašome palaukti...
*Spausdami Prenumeruoti, Jūs sutinkate su mūsų Privatumo Politika.