Kas yra lyderystė? Vadovas ir lyderis ne visada yra tas pats
Kaip šeimai priklausantis verslas, veikiantis 21 rinkoje, mes nuolat siekiame tobulinti savo lyderystę. Tačiau jau 45 metus dirbame su verslininkais ir verslo lyderiais. Taigi leiskite mums padėti įrengti jūsų darbo vietą ir suteikti žinių apie lyderystę.
Ką reiškia lyderystė?
Lyderystė reiškia bendradarbiavimą su kitais žmonėmis siekiant bendro tikslo. Aiški informacija apie viziją ir tikslus yra itin svarbi, kad visa komanda ar skyrius judėtų ta pačia kryptimi, be to, sumažina nesusipratimų riziką. Komunikacija yra labai svarbi siekiant veiksmingo vadovavimo, neatsižvelgiant į naudojamą modelį.
Svarbu ne tik tai, ką reikia padaryti, bet ir kaip tai padaryti. Norint pasiekti užsibrėžtus tikslus, reikia turėti reikalingų išteklių. Jei trūksta medžiagos, patirties, įrankių arba įmonės IT aplinkos arba šie dalykai netenkina, net labiausiai motyvuotai komandai bus sunku atlikti norimą darbą.
Pasidalytoji lyderystė
Ar manote, kad tikroji lyderystė reiškia vieną paskirtą asmenį? Tuomet turėtumėte pagalvoti dar kartą. Pasidalytoji lyderystė yra alternatyva, turinti keletą pranašumų. Kai lyderystės vaidmeniu dalijasi du ar daugiau žmonių, darbo krūvis, kuris vienam asmeniui gali būti per didelis, paskirstomas. Galimybė kartu aptarti ir spręsti sudėtingas užduotis gali būti naudinga, nes dalijantis mintimis lengviau gimsta naujos idėjos.
Kad pasidalytoji lyderystė veiktų, be kita ko, reikia, kad asmenys gerai dirbtų kartu. Prestižo nebuvimas ir bendros vertybės yra tvirtas veiksmingo bendradarbiavimo pagrindas. Daugeliui gali būti lengviau neprisiimti visos atsakomybės. Vienas ne visada yra stiprus, tačiau taip pat nėra taip, kad du lyderiai automatiškai reiškia dvigubai geresnius rezultatus.
Hibridinio darbo iššūkiai
Po pandemijos apribojimų ir jų nulemtos darbo iš namų patirties hibridinis darbas niekur nedings. Šis darbo metodų pokytis taip pat turi įtakos lyderio darbui. Kai ne visi darbuotojai kasdien susirenka į biurą, sumažėja socialinė sąveika ir nebelieka vertingų pašnekesių per kavos pertraukėles. Svarbi informacija, kuria keičiamasi tokiuose neoficialiuose susitikimuose, gali nepasiekti nuotoliniu būdu dirbančių asmenų.
Čia galite perskaityti daugiau dalykų, kuriuos verta žinoti apie hibridinį darbo modelį.
Kaip ir atliekant daugelį pokyčių, sėkmė priklauso nuo to, kaip organizacija prisitaiko prie naujų sąlygų. Pasikeitus darbo tvarkai, gali tekti peržiūrėti biuro baldus ir konferencijų baldus bei patalpas. Sukūrus skaitmeninio bendravimo ir bendradarbiavimo strategiją, hibridinė lyderystė gali būti netgi veiksmingesnė nei tradicinis požiūris, kai visi kasdien būna darbe.
Susijęs straipsnis: Biuro baldai leidžia sukurti solidų įmonės įvaizdį
Aktyviai ir pasyviai destruktyvi lyderystė
Destruktyvus lyderystės stilius gali pražūtingai paveikti darbuotojus. Neigiama ir demoralizuojanti darbo aplinka gali turėti įtakos darbuotojų gerovei ir jų darbo rezultatams. Aktyviai destruktyvi lyderystė apima pernelyg didelius reikalavimus ir grasinimus, kartais net įvairias bausmes. Pasyviai destruktyvi lyderystė reiškia, kad vadovas nepasiekiamas, o užduotys ir atsakomybės sritys neaiškios. Dėl to darbuotojai jaučiasi nesaugiai.
Oficialūs ir neoficialūs lyderiai
Oficialios lyderystės pareigybių pavyzdžiai yra vadovai, projektų vadovai ir prižiūrėtojai. Organizacijos vadovo, kaip organizacijos lyderio užduotis – siekti gerų darbo rezultatų įtraukiant ir motyvuojant darbuotojus.
Neoficialūs lyderiai oficialiai neužima lyderio pozicijos, tačiau vis tiek daro didelę įtaką darbovietei.. Darydami įtaką kolegų nuomonei ir elgesiui, jie gali užimti tam tikrą nematomos galios poziciją. Blogiausiu atveju, tai gali sukelti patyčias ir negatyvias intrigas. Kad neatsirastų neoficiali lyderystė, reikalinga aiški ir gerai veikianti oficiali lyderystė.
Kas yra geras lyderis?
Tam tikras lyderių elgesys pasirodė esąs veiksmingas, kad darbuotojai gerai jaustųsi ir dirbtų. Šie keturi patarimai gali padėti jums tobulėti ir pagerinti savo lyderystę.
- Kalbėdami apie tikslus ir vizijas visada būkite pozityvūs. Entuziazmas užkrečiamas.
- Rodykite pavyzdį darbovietėje ir būkite tokiu lyderiu, kokiu norėtumėte sekti.
- Parodykite, kad jums rūpi jūsų darbuotojai ir vertinate jų pastangas.
- Skatinkite novatorišką mąstymą, kad būtų sukurta kūrybinga aplinka.
Vadovybė turi sudaryti tinkamas sąlygas
Vadovui, kuriam nebuvo sudarytos tinkamos sąlygos atlikti savo darbą, bus sunku būti geru lyderiu, nesvarbu, koks tinkamas būtų asmuo. „Chefios“ buvo Gotenbergo universiteto ir kelių Vakarų Švedijos savivaldybių bendradarbiavimo projektas, daugiausia dėmesio skiriant valdymo darbui savivaldybių administracijose. Rezultatai, be kita ko, parodė, kad yra konkrečių organizacinių struktūrų, kurios turėjo įtakos vadovų darbo situacijoms.
- Aiškiai apibrėžtas valdymo vaidmuo.
- Darbuotojų skaičius vienam vadovui.
- Galimybė naudotis tinkamai pritaikytais administracinės pagalbos ištekliais.
- Forumai, skirti dialogui biudžeto, operacijų ir personalo klausimais.
Kuo skiriasi vadovas ir lyderis?
Terminai „vadovas“ ir „lyderis“ nėra vienas kito sinonimai, nors vadovas taip pat gali būti lyderis. Taigi, koks skirtumas? Toliau pateikiami keli bendrieji skirtumai. Įvairiose darbovietėse ir organizacijose gali skirtis konkrečios vadovo pareigos, taip pat gali skirtis ir einamos vadovo pareigos.
Lyderio vaidmuo
- Daugiausia dėmesio skiria savo ir darbuotojų tobulėjimui
- Motyvuoja savo komandą
- Vadovauja darbui ir jį skatina
- Įkvepia savarankiškam darbui
- Dirba ilgą laiką
Vadovo vaidmuo
- Užima oficialias pareigas
- Organizacijoje turi specialias teises
- Atsako už personalą
- Atsako už biudžeto vykdymą
- Priima esminius sprendimus
Skirtingi lyderystės stiliai
Toliau pateikti septynių labiausiai paplitusių lyderystės stilių pavyzdžiai. Naudinga žinoti įvairius metodus, nes ne visos organizacijos yra vienodos. Tai, kas tinka vienai įmonei, gali visiškai netikti kitai. Visų pirma, žmonės yra individai, ir tai galioja tiek lyderiui, tiek darbo grupės nariams.
- Agile lyderystė – greitis. Šio tipo lyderis suteikia darbuotojams laisvę ir padeda jiems imtis iniciatyvos ir priimti sprendimus. Judrioji lyderystė sutelkia dėmesį į prisitaikymą prie greitų pokyčių. Taip sukuriama aplinka, skatinanti kūrybiškumą ir inovacijas.
- Instruktuojamoji lyderystė – mentorius. Instruktuojantis lyderis padeda darbuotojams ugdyti įgūdžius ir darbo našumą pateikdamas atsiliepimus, užduodamas klausimus ir patardamas. Lyderis skatina darbuotojus prisiimti atsakomybę už savo pačių tobulėjimą.
- Situacinė lyderystė – pagal poreikius. Lyderis pritaiko savo elgesį konkrečios situacijos aplinkybėms. Situacinė lyderystė gali būti balansas tarp autoritetingosios ar deleguojančios, atsižvelgiant į konkrečios situacijos poreikius.
- Transformacinė lyderystė – pokyčiai. Šis lyderystės stilius apima iššūkius ir dabartinio organizacijos ar įmonės būvio keitimą. Transformuojantis lyderis, turėdamas aiškią viziją, gali paskatinti organizaciją savo veikloje laikytis naujoviškesnio ir pažangesnio požiūrio.
- Ugdomoji lyderystė – mokytojas. Ugdantis lyderis elgiasi kaip mokytojas, padedantis savo darbuotojams įgyti naujų įgūdžių ir žinių. Ugdomoji lyderystė apima paaiškinimą darbuotojams, ko iš jų reikalaujama ir kaip jie turėtų siekti tikslų.
- Pasitikėjimu pagrįsta lyderystė – pasitikėjimas. Saugumas, atsakomybė ir laisvė yra esminiai pasitikėjimu pagrįstos lyderystės žodžiai. Šiuo atveju lyderis sukuria aplinką, kurioje darbuotojai jaučiasi saugūs ir pasitiki lyderio sprendimais bei nurodymais. Darbuotojams suteikiama didelė atsakomybė ir laisvė, o lyderis rodo nuoširdų susidomėjimą ir rūpinimąsi jais.
- Charizmatiškoji lyderystė – vizionierius. Charizmatiški lyderiai sužadina savo darbuotojų entuziazmą, skatina juos laikytis vizijos bei tikslų ir vadovauja jiems siekiant šių tikslų. Charizmatiškoji lyderystė remiasi lyderio asmenybe ir charizma, kad įkvėptų ir motyvuotų darbuotojus.