Pasitikėjimu pagrįsta lyderystė
Kaip šeimai priklausantis verslas, veikiantis 21 rinkoje, mes nuolat siekiame tobulinti savo lyderystę. Tačiau jau 45 metus dirbame su verslininkais ir verslo lyderiais. Taigi leiskite jums padėti įsirengti biurą ir suteikti daugiau žinių apie lyderystę, pavyzdžiui, pasitikėjimu pagrįstą lyderystę.
Kas yra pasitikėjimu pagrįsta lyderystė?
Pasitikėjimu pagrįstos lyderystės tikslas – didinti vadovų ir darbuotojų tarpusavio pasitikėjimą suteikiant atsakomybę ir stiprinant darbuotojų individualų ir grupinį įsipareigojimą bei nepriklausomybę. Šiame lyderystės modelyje pabrėžiama, kad lyderiai turėtų suteikti atsakomybės ir galių savo darbuotojams, didindami jų motyvaciją ir produktyvumą, o ne sutelkti dėmesį į kontrolę ir nurodymų davimą. Lyderis elgiasi labiau kaip instruktorius, suteikiantis informaciją ir laisvę priimti sprendimus organizacijos rėmuose, taip pat teikiantis grįžtamąjį ryšį ir palaikantis darbuotojų tobulėjimą.
Darbas taikant pasitikėjimu pagrįstą lyderystę
Būnat vadovu, pasitikėjimu pagrįstos lyderystės taikymas neapsiriboja vien nurodymų davimu – tai remiasi stiprių santykių kūrimu, bendrų tikslų nustatymu ir leidimu darbuotojams augti. Tam reikia, kad jūs, kaip vadovas, išklausytumėte, vertintumėte ir surinktumėte visų komandos narių indėlį. Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje lyderiui lengva siekti kontrolės ir griežtai hierarchiškai dirbti su aukščiausiąja vadovybe. Pasitikėjimu pagrįstam lyderiui reikėtų elgtis priešingai.
Darbuotojams pasitikėjimu pagrįsta lyderystė reiškia galėjimą imtis iniciatyvos ir prisiimti asmeninę atsakomybę, tačiau nepamirštant, kad vienas iš sėkmės veiksnių yra kolektyvinis darbas. Tai suteikia darbuotojams galimybę išbandyti savo idėjas ir rizikuoti saugiu ir palaikančiu būdu – lyderiams ir kolegoms padedant.
Skaitykite apie konstruktyvią kritiką ir kritikos priėmimo meną
Pranašumai ir trūkumai
Kaip ir visos lyderystės teorijos, pasitikėjimu pagrįsta lyderystė turi tiek teigiamų, tiek neigiamų aspektų. Ji tinka ne visiems darbuotojams ar darbovietėms.
Šis lyderystės modelis turi keletą pranašumų tiek individualiu, tiek organizaciniu lygmeniu:
- Pasitikėjimu pagrįsta lyderystė skatina darbuotojų įsipareigojimą ir motyvaciją. Kai darbuotojai jaučiasi vertinami ir atskaitingi, jie labiau linkę dėti visas pastangas ir didinti produktyvumą.
- Šis modelis taip pat gali skatinti inovacijas ir kūrybiškumą. Kai komandos nariai jaučiasi saugūs ir tiki lyderyste, jie dažniau dalijasi naujomis idėjomis, išdrįsta eksperimentuoti ir imtis iniciatyvos.
- Darbovietėje, kurioje labai pasitikima vienas kitu, saugi ir teigiama darbo aplinka sukuriama daugiau ar mažiau automatiškai. Tai didina darbuotojų gerovę ir mažina įtampą.
Nepaisant daugelio pranašumų, pasitikėjimu pagrįsta lyderystė taip pat gali turėti trūkumų:
- Įgyvendinti pasitikėjimu pagrįstą lyderystę gali užtrukti ilgai ir tiek iš lyderių, tiek iš darbuotojų pareikalauti praktikos, laiko ir kantrybės. Pasitikėjimą gali būti sunku sukurti, ypač jei lyderystė anksčiau buvo aiškiai hierarchinė, ir labai lengva jį prarasti.
- Visada yra rizika, kad darbuotojai piktnaudžiaus pasitikėjimu, kuris yra pasitikėjimu pagrįstos lyderystės pagrindas. Turint daugiau nepriklausomybės ir galių, pasitikėjimu galima pasinaudoti siekiant asmeninės naudos.
- Pagrindinė pasitikėjimu pagrįstos lyderystės dalis yra sugebėjimas dirbti kartu, o tai ne visiems tinka. Būnant lyderiu gali būti nelengva pasiekti, kad visi darbuotojai suprastų bendradarbiavimo svarbą.
Skaitykite apie tai, kas yra lyderystė
Apibendrinimas
Pasitikėjimu pagrįsta lyderystė yra metodas, kuriuo siekiama didinti lyderių ir darbuotojų tarpusavio pasitikėjimą suteikiant atsakomybę ir skatinant įsipareigojimą bei nepriklausomybę. Taip yra todėl, kad lyderis elgiasi labiau kaip instruktorius, nei autoritarinė figūra. Šio modelio pranašumai – didesnė darbuotojų iniciatyva bei motyvacija ir saugesnė darbo aplinka. Trūkumai gali būti piktnaudžiavimo pasitikėjimu rizika, tai, kad jam sukurti reikia daug pastangų, ir iššūkis padaryti taip, kad visi darbuotojai norėtų dirbti kartu.