Dėmesys personalui – raktas į sėkmingą gamybos pramonę
– Iki 2021 metų vidurio, geriausias mūsų pasiekimas buvo 365 dienos be nelaimingų atsitikimų gamykloje, o geriausią rezultatą - rekordą, pasiekėme visai neseniai - 418 dienų.
Koks gi yra saugios darbo aplinkos be nelaimingų astitikimų receptas? Wojciech įsitikinęs, kad paslaptis slypi suvokime ir supratime nuo pat pradžių. Iki naujam darbuotojui pradedant darbus, jis yra apmokomas ir supažindinamas su išsamiu darbų saugos protokolu.
– Įvadinių mokymu metu, naujus darbuotojus supažindiname su esminiais darbo saugos reikalavimais ir saugaus kėlimo technika. Darbuotojams labai aiškiai ir išsamiai paaiškinama, kaip jie turi kelti svorius ir kokius svorius jie apskritai gali kelti, priklausomai nuo to, ar darbuotojas yra moteris, ar vyras. Maža to, personalas yra edukuojamas apie ergonomiką ir jos svarbą, darbuotojai išmokomi susikurti ergonomišką darbo padėtį, - tegia Wojciech.
Atsakingas rizikų valdymas ir darbo saugos tobulinimas su BBS
Su darbo užduotimis ir darbo aplinka susijusių rizikų valdymas, potencialios rizikų grėsmės yra fiksuojamos darbo saugos modelyje ir aptariamos savaitiniuose gamyklos vadovų pasitarimuose.
– Tuomet priimamas sprendimas, kokių veiksmų imtis siekiant maksimaliai sumažinti rizikas ateityje, - pasakoja Wojciech.
Pašnekovas pabrėžia, kad įmonės darbų saugos ir bendros saugos situacija ženkliai pagerėjo tuomet, kai 2019 metais buvo įdiegta darbuotojų įpročiais pagrįsta BBS sistema. Ne mažiau svarbus yra ir tas faktas, kad gamybos ir administracijos darbuotojai reguliariai ir nuolatos diskutuoja darbų saugos klausimais.
Skaitykite apie AJFF gamykloje taikomą vadybos metodą
AJFF gamyklos vadovė Wioleta Kowalik darbų saugą ir ergonomiką įvardina, kaip itin svarbias gamyklos dėlionės dalis. Ji, kartu su valdyba bei departamentų vadovais, nuolatos įvedinėja naujoves bei atlieka būtinus techninius pakeitimus, kurie ne tik optimizuoja darbo procesus, tačiau ir didina darbų saugos lygį. Pavyzdžiui, 2024 metais į darbo procesus buvo įtrauktas krovimo robotas, kuris atlieka didelių baldų ir sunkių detalių pakrovimo darbus.
Tačiau ir smulkūs pakeitimai gali daryti esminę įtaką. Darbas gamyboje reiškia ilgas stovimo darbo valandas - tai iššūkis darbuotojų kūnams, sveikatai bei papildoma traumų rizika. Šioms rizikoms mažinti, į darbo procesus įvedinėjami papildomi ergonominiai priedai ir baldai.
– Darbo vietoms, kuriose dirbama statiškai, skirti amortizuojantys ir darbuotojų kūnus apsaugantys stovimo darbo kilmėliai bei reguliuojamo aukščio platformos, kurios leis vienoje darbo vietoje ergonomiškai dirbti keliems darbuotojams, - teigia Wioleta.
Sveika ir saugi darbo aplinka - nuo grindų iki lubų
Wojciech pabrėžia, kad įmonės vadovybė priėmė sprendimą atsisakyti bet kokio taupymo darbų saugos ir darbo vietų ergonomikos sąskaita. Yra perkama ir naudojama aukščiausios kokybės įranga. Gamyklos personalas turi pilną laisvę rinktis jiems asmeniškai ir jų atliekamam darbui idealiai tinkančius produktus. Jei tik darbuotojams prireikia apsauginių prištinių, darbo avalynės, klausos apsaugos priemonių ar bet kokių kitų darbo saugos daiktų - visa tai yra gamykloje ir gali būti naudojama. Bet kurioje gamyklos zonoje galima lengvai rasti ausų kištukus, šalmus, ryškiaspalves liemenes ir t.t.
Gamyklos dažymo departamente neįvyko nei vieno nelaimingo atsitikimo jau daugiau nei 2000 dienų. Gamyboje pradėjome naudoti tik vandens pagrindo dažus, dėl šios priežasties, oras dažymo patalpoje yra švarus, o ir kvapas nebeerzina darbuotojų. Dirbant su medžiu susidarančios pjuvenos bei dulkės yra išfiltruojamos gamyklos lubose sumontuotoje efektyvioje ventiliacijos sistemoje, todėl darbuotojams nereikia dėvėti respiratorių.
Gamybos zonose pavojingos vietos, praėjimai bei pravažiavimai yra aiškiai sužymėti ryškiomis žalios spalvos linijomis. Papildomai naudojant eismo veidrodžius bei atitvarus, buvo sukurta efektyvi ir kas svarbiausia maksimaliai saugi darbo aplinka. Daruotojai aiškiai supranta, kur jie gali eiti, o kur ne, kur galima palikti įrangą, o kur ne, aišku kuriose vietose saugu stovėti net ir pro šalį važiuojant šakiniam krautuvui. Geltonomis linijomis yra sužymėtos zonos, kuriose ir tik kuriose turi būti pozicionuojami padėklai ir panašūs daiktai. Potencialiai labai pavojingoje aplinkoje svarbiausi yra aiškumas bei tvarka, tik taip galima pavojingą darbo zoną paversti maksimaliai saugia.