Nuo pjuvenų iki energijos ir ateitis be putų polistirolo
– Šiuo metu jau esame sumontavę ir naudojame 100kW saulės elektrinę, o artimiausiuose mūsų planuose – papildomi 500kW saulės nenergijos. Ateityje siekiame padidinti saulės energetikos sistemą ir maksimaliai išnaudoti mūsų pačių pagaminamą elektros energiją.
Nuosava saulės elektrinė leidžia gamyboje naudoti atsinaujinančią elektros energiją. Per 2022 metus perkamos elektros energijos kiekį pavyko sumažinti 6.6%, o mūsų pagaminta elektros energija sudarė 3.4% viso suvartoto kiekio. Tai įtakojo ir šildymo procesų metu į aplinką išskiriamą dujų kiekį, jis buvo mažesnis 6,6%.
Iš pjuvenų ir drožlių gaunama nauda
Visai šalia, pasukus už gamyklos pastato kampo, yra įrengta siloso šachta į kurią patenka visos medinių baldų gamybos procesuose sugeneruotos pjuvenos ir susmulkintos medinių - brokuotų detalių, pavyzdžiui medžio drožlių plokščių, dalys. Gamybos metu likusios medinės lentos transportuojamos į specialų smulkinimo įrenginį, kuris jas smulkina, o smulkintos dalys pervežamos į tą pačią šashtą. Surinktas pjuvenas presuojame ir paruošiame deginimui.
– Surenkame ir šildymui panaudojame didžiąją dalį gamybos metu susidarusių pjuvenų bei drožlių. Žiemos metu deginamos pjuvenos mums suteikia šildymą ir karštą vandenį, o vasaros metu – tik karštą vandenį.
Drožlės kurių nesupresuojame ir nedeginame - nėra išmetamos. Šios drožlės yra išsiunčiamos mūsų partneriams, kurie iš jų pagamina medžio drožlių plokštes, kurias mes pakartotinai naudojame mediniams baldams gaminti.
Plastikas, kurio negalime išvengti
Jei lauke koncentruojamės į saulės elektrinės plėtrą ir efektyvų resursų išnaudojimą, gamyklos viduje vyksta lygiai priešingi procesai. Čia, viduje, mūsų tikslas yra viską ‘sumažinti’ kiek tik įmanoma. AJFF gamykloje analizuojame kiekvieną gamybos procesuose naudojamą medžiagą. 2022 metais inicijavome kelis projektus, kurie mums padėjo sumažinti sugeneruojamų skirtingų atliekų kiekį net 60%.
Vienas pagrindinių mūsų tikslų – eliminuoti plastiką iš gamybos, tačiau tai medžiaga, kurios atsisakyti gamyboje yra bene sunkiausia. Šiuo metu stengiamės, kad visos be išimties plastiko atliekos būtų tinkamai tvarkomos bei rūšiuojamos, o tam tikros mūsų sugeneruojamo plastiko atliekos perdirbamos.
Agnieszka atkreipia dėmesį į aplink pagamintos produkcijos padėklus besisukinėjantį robotą, kuris atlieką efektyvų pakavimą. Šio proceso metu taip pat naudojama pakavimo plėvelė, tačiau efektyviai pakuojant robotui, šios plėvelės yra sunaudojama kartais mažiau, nei tą patį procesą atliekant rankomis.
– Roboto atliekamo pakavimo metu yra sunaudojama žymiai mažiau plėvelės dėl to, kad robotas geba labai tiksliai tinkamai įtempti bei paskirstyti pakavimo plevelę. Maža to, tai ženkliai sumažina produkcijos pažeidimų riziką.
Ateitis be putų polistirolo
Kita pakavimo procesų metu labai dažnai naudojama medžiagą yra putų plistirolas. Tai itin gerai produkciją apsauganti medžiaga, kuriai rasti alternatyvą yra ypač sunku. Tačiau, tokį tikslą mes turime ir jo siekiame.
Pakuojame maksimaliai efektyviai ir taupiai, užsakinėjame idealiai mūsų produkcijai pritaikytos formos putplasčio elementus, taip pat atsivežame didelius putų polistirolo lakštus, kuriuos patys pjaustome pritaikydami produkcijos formai. Visas likęs, nepanaudotas polistirolas ir siunčiamas atgal gamintojui ir yra perdirbamas į naują produktą.
– Kaip žinia, putplastis labai dažnai naudojamas pakavimui. Kadagi mes per savaitę, iš gamyklos, išsiunčiame 25-30 pilnai pakrautus sunkvežimius su produkcija, sugeneruojame tikrai didelį kiekį šios medžiagos atliekų. Visgi, trumpalaikis mūsų tikslas yra sumažinti sunaudojamo putų polistirolo kiekį 50%, o ilgalaikėje perspektyvoje norime ir sieksime šios medžiagos atsisakyti visiškai.
Kaip alternatyvą putų polistirolui pradėjome naudoti pakavimo korius, kurių 100% sudėties sudaro perdirbtas popierius. Galiu pasidžiaugti, kad visus naujausios mūsų baldų serijos QBUS produktus pakuojame nenaudodami putplasčio, ši medžiaga pilnai pakeista popieriaus koriais bei kartonu.
Jei tai galima rūšiuoti – tai turi būti rūšiuojama
Visoje mūsų gamyklose teritorijoje įrengėme atliekų rūšiavimo stotis, kurios skirtos ir mažoms, ir didelėms atliekoms. Kiekviena atliekų stotelė yra pritaikyta šalia esančio departamento poreikiams ir to departamento sugeneruojamoms atliekoms, jų kiekiams, gabaritams. Rūšiuojame viską – popierių, kartoną, plastiką, medieną, metalus.
– Kuomet surenkame didelį kiekį popieriaus ir plastiko atliekų, jas presuojame specialioje mašinoje, tai mums leidžia sutaupyti labai daug vietos bei atlaisvinti rūšiavimo konteinerius. Be to, supresuotos, išrūšiuotos atliekos yra žymiai lengviau transportuojamos, - teigia Agnieszka.
Pakartotinai naudojama mediena
2021 metais, AJ Produktai centrinė būstinė Švedijoje ir AJ Produktai AJFF gamykla Lenkijoje pradėjo bendrą padėklų projektą. Šio projekto pagrindinis tikslas - makismaliai pagerinti gamykloje naudojamų padėklų kokybę tam, kad tokie padėklai galėtų cirkuliuoti kiek manoma ilgiau. Padėklų išmatavimai buvo tiksliai pritaikyti transportuojamai produkcijai. Visos į AJ Produktai centrinį sandėlį atkeliavusios paletės – ir mums tinkančių išmatavimų, ir visos kitos, buvo siunčiamos į AJFF gamyklą tam, kad būtų pritaikytos mūsų poreikiams arba perdirbamos. Projektas pavyko, mums pavyko ženkliai padidinti naudojamų padėklų kokybę, prailginti jų tarnavimo laiką bei sumažinti sugeneruojamų medienos atliekų kiekį.
O kas laukia ateityje kalbant apie AJFF ir aplinkosaugą? Agnieszka yra įsitikinusi, kad ateityje tik vystymąsis ir tobulėjimas šioje srityje. Visiškai atsisakyti pakavimo medžiagų yra neįmanoma, tačiau mes privalome mąstyti plačiau ir sukurti sistemą, kurios elementai reikalingomis medžiagomis maitintų vienas kitą. Kiekvienas procentas, kuriuo mes galima sumažinti perkamos elektros energijos kiekį – labai svarbus, tai mažas bet esminis žingsnelis teisinga kryptimi, atsakingos gamybos link.
Skaitykite apie moters vadovės sėkmę bei kaizen vadybos metodą
Susipažinkite su mūsų įmonių grupės Tvarumo Politika ir procesais