Cheminės medžiagos ir pavojingos atliekos – kaip su jomis elgtis?
Ar jūsų įmonė naudoja žmonėms ir aplinkai kenksmingas chemines medžiagas? Jūs, kaip verslo savininkas, esate atsakingas už tai, kad siekiant sumažinti pavojaus sveikatai riziką, tokios cheminės medžiagos būtų laikomos ir tvarkomos saugiai. Jūs taip pat esate atsakingi už tai, kad po šių cheminių medžiagų naudojimo atsiradusios pavojingosios atliekos būtų tinkamai pašalintos. Atkreipdami dėmesį į savo įmonės atliekų tvarkymą galite prisidėti prie mūsų aplinkos ir žmonių sveikatos gerinimo.
Kas yra pavojingosios atliekos?
Pavojingosios atliekos yra žalingos žmonių sveikatai ar aplinkai. Tai gali būti ėsdinančios, kancerogeninės, toksiškos, degios ar sprogios medžiagos. Vienos dažniausiai pasitaikančių pavojingųjų atliekų – naudota alyva, dažų likučiai, baterijos, lemputės, įvairios cheminės medžiagos ir elektroninės atliekos, kuriose yra pavojingų komponentų.
Naudokite praktiškas šiukšlių dėžes ir perdirbamų atliekų rūšiavimo konteinerius su aiškiomis etiketėmis, kuriose galėsite rūšiuoti įmonėje atsirandančias skirtingų rūšių atliekas ir produktų likučius. Esant aiškiai atliekų surinkimo vietai sumažėja tikimybė, kad rūšiuoti nepavyks.
Kas yra cheminės medžiagos?
Švedijos chemijos draugijos nomenklatūros komitetas cheminę medžiagą apibrėžė kaip makroskopiškai homogenišką pagrindinį elementą arba cheminį junginį, naudojamą pramoniniame arba komerciniame procese. Neišmanantiems chemijos tai gali skambėti šiek tiek miglotai, bet, paprastai tariant, tai reiškia, kad cheminės medžiagos yra visur aplink mus.
Turime žinoti, kokios cheminės medžiagos kenkia žmonėms, gyvūnams ir aplinkai. Visi pavojingi cheminiai produktai turi būti klasifikuojami, ženklinami etiketėmis ir pakuojami pagal ES CLP reglamento (kurio pavadinimas reiškia klasifikavimą, ženklinimą ir pakavimą) (Nr. 1272/2008) taisykles. Švedijos cheminių medžiagų agentūros interneto svetainėje pateikiama daug informacijos, į kurią reikėtų atkreipti dėmesį.
Pavojingųjų atliekų ir cheminių medžiagų pavyzdžiai:
- Amoniakas
- Arsenas
- Benzenas
- Švinas
- Formaldehidas
- Dioksinai
- Chloras
- Kadmis
- Natrio hidroksidas
- Polichlorinti bifenilai (PCB)
- Vandenilio sulfidas
- Vinilo chloridas
Pavojingųjų cheminių medžiagų laikymas
Jei įmonėje laikomos cheminės medžiagos, visada kyla išsiliejimo ir pratekėjimo rizika. Svarbu užkirsti kelią, kad nebūtų padaryta žala žmonėms ir aplinkai arba neįvyktų pavojingos cheminės reakcijos.
Jums atrinkti produktai
Keli svarbūs cheminių medžiagų laikymo aspektai
- Cheminės medžiagos turėtų būti laikomos vėdinamose cheminių medžiagų spintose, apsauginėse spintose, rūgščių spintose arba cheminių medžiagų saugyklose.
- Laikykite chemines medžiagas atskirai, nes išsiliejusios ir susimaišiusios jos gali sukelti pavojingas chemines reakcijas.
- Išsiliejusioms medžiagoms surinkti naudokite, pavyzdžiui, nuotekų indus ir nuotekų padėklus, skirtus išsiliejusioms medžiagoms, apsaugą nuo nuotekų išsiliejimo.
- Nelaikykite rūgščių kartu su bazėmis, stiprių rūgščių kartu su organinėmis medžiagomis arba stipriai oksiduojančių medžiagų kartu su oksiduojamomis medžiagomis.
- Chemines medžiagas laikykite taip, kad pašaliniai asmenys negalėtų jų pasiekti, pvz., rakinamose cheminių medžiagų spintose.
- Užtikrinkite, kad asmeninės apsaugos priemonės (AAP) ir saugos duomenų lapai (SDS, MSDS) būtų lengvai prieinami ir kad visas personalas būtų apmokytas tvarkytis ir saugoti pavojingas medžagas. Turėkite aiškų pasirengimo ekstremalioms situacijoms planą.
- Užtikrinkite, kad konteineriai būtų tinkamai paženklinti ir laikomi tam skirtoje vietoje, kad apsaugotumėte darbuotojus nuo pavojingo poveikio ir išvengtumėte sumaišymo.
Taip pat skaitykite: Padidinkite pramonės saugą aiškiais ženklais ir grindų ženklinimu
Pavojingų cheminių medžiagų tvarkymas
Cheminių medžiagų naudojimas kelia didžiulį pavojų sveikatai tiems, kurie nenaudoja tinkamų apsaugos priemonių arba nesilaiko įstatymų nustatytų taisyklių. Jūs, kaip įmonės savininkas, privalote užtikrinti, kad būtų įrengti ženklai, įspėjantys apie pavojus, o darbuotojai turi būti gerai apmokyti saugos procedūrų. Tada yra didesnė tikimybė, kad bus laikomasi darbo instrukcijų ir taisyklių, o tai sumažina nelaimingų atsitikimų ar baudų riziką.
Saugus cheminių medžiagų tvarkymas rodo, kad saugumas yra prioritetas darbo vietoje. Kai darbuotojai jaučiasi saugūs ir gali prisiimti atsakomybę už savo ir kitų saugumą, tai teigiamai veikia ir darbo kultūrą. Reguliariai tikrinant ir prižiūrint įrangą, galima išlaikyti gerą darbo vietą, o turint inventoriaus apžvalgą – sumažinti nereikalingų pirkinių ir išteklių švaistymą. Patarimas gali būti išbandyti 5S metodą.
Jeigu atsitiktų nelaimė
Įmonėje, kurioje yra atliekamas visų rūšių cheminių medžiagų tvarkymas, privalo būti nelaimingų atsitikimų instrukcijos, įranga ir priemonės, kad būtų galima suteikti pirmąją būtinąją pagalbą įvykus nelaimingam atsitikimui.
Pavojingų atliekų tvarkymas
Pavojingųjų atliekų niekada negalima išmesti kartu su šiukšlėmis, maišyti su kitomis atliekomis ar pilti į kanalizaciją. Kaip privatus asmuo, galite atiduoti savo pavojingąsias atliekas į perdirbimo centrą. Atliekų rūšiavimo reikalavimas taikomas tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms, tačiau joms taikomos specialios pavojingųjų atliekų rūšiavimo, dokumentavimo ir išvežimo taisyklės, kurias svarbu žinoti.
Kaip verslo savininkas, turite atsakomybę žinoti, kaip jūsų išmetamos pavojingosios atliekos veikia aplinką ir sveikatą, ir išmanyti atliekų tvarkymo ir klasifikavimo taisykles. Taip pat tikimasi, kad dokumentuosite, kurios pavojingosios atliekos susidaro vykdant jūsų verslą ir užkirsite kelią jų susidarymui. Be to, jūs esate atsakingi už tai, kad atliekų vežėjas ir gavėjas turėtų reikiamus leidimus.
Švedijos aplinkos apsaugos agentūros atliekų registras
Nuo 2020 m. lapkričio 1 d. visos Švedijos įmonės turi pranešti Švedijos aplinkos apsaugos agentūros atliekų registrui, kai atsikrato pavojingosiomis atliekomis. Tai turi įtakos visoms operacijoms, per kurias pavojingosios atliekos susidaro, yra transportuojamos, renkamos, dėl jų deramasi, jos parduodamos ir perdirbamos.
Atliekų registras padeda susidaryti aiškesnį vaizdą apie pavojingųjų atliekų srautą Švedijoje ir suteikia daugiau galimybių tinkamai tvarkyti atliekas. Švedijoje per metus susidaro daugiau kaip 2 mln. tonų pavojingųjų atliekų. Siekiant aplinkosaugos tikslo užkirsti kelią aplinkos toksiškumui ir skatinti žiedinės ekonomikos kūrimą, reikia didinti antrinį atliekų naudojimą ir mažinti atliekų kiekį.
Jums atrinkti produktai
Pavojingų atliekų pavyzdžiai:
- Acetonas
- Riebalų šalinimo priemonės
- Baterijos
- Pesticidai
- Elektroninės atliekos
- Impregnuota mediena
- Dažai, gaminami tirpiklio pagrindu
- Gyvsidabris
- Lakinis žibalas
- Klijų likučiai
- Vaistai
- Nagų lakas
- Alyvos atliekos
- Rūgštys
Paklauskite mūsų apie atliekų rūšiavimo sprendimus!
Jei turite klausimų, pvz., susijusių su apsauginėmis spintomis ar atliekų rūšiavimo konteineriais, galite su mumis susisiekti. Džiaugsimės galėdami padėti!