Pirmoji pagalba darbo vietoje

Įvykus nelamingiems atsitikimams esama darbovietės tvarka ir turimos pirmosios pagalbos priemonės gali turėti lemiamos reikšmės. Rizikos tyrimai ir dokumentavimas, aiški informacija ir nustatyta tvarka bei tinkamos pirmosios pagalbos priemonės ne tik užtikrina saugesnę darbo vietą, bet ir leidžia personalui atlikti visus reikalingus veiksmus darbe įvykus nelaimingam atsitikimui.



Pirmas žingsnis kuriant saugesnę darbo vietą – atidžiai išnagrinėti ir apgalvoti, kokie nelaimingi atsitikimai gali įvykti jūsų konkrečioje darbo vietoje. Išsamus rizikos vertinimas – tai tinkamos darbo vietos aplinkos analizės pagrindas. Galimos grėsmės dažnai skiriasi priklausomai nuo darbovietės. Pavyzdžiui, ten, kur naudojami mechanizmai, galimi prispaudimai ir kitos panašaus pobūdžio traumos, o darbovietėse, kuriose dirbama su pavojingomis cheminėmis medžiagomis, galimi nudegimai, akių traumos ir panašiai. Būtinai dokumentuokite visus nelaimingus atsitikimus, kad tokia situacija nepasikartotų vėl.

Tinkamai sukomplektuotas pirmosios pagalbos priemonių rinkinys
Pasak „Arbetsmiljöverket“, visose darbovietėse turi būti tinkamai sukomplektuoti pirmosios pagalbos priemonių rinkiniai. Pirmosios pagalbos priemonių rinkinio komplektacija turi būti keičiama atsižvelgiant į konkrečioje darbovietėje kylančias grėsmes, darbuotojų skaičių. Jis turi būti paženklintas ir laikomas lengvai pasiekiamoje vietoje. Kiekviena darbovietė savo pirmosios pagalbos priemonių rinkinyje turėtų turėti nudegimo atvejams skirtą rinkinį, tvarsčius, antiseptiką, akių skalavimo skystį ir automatinį išorinį defibriliatorių. Ant sienos montuojamas pirmosios pagalbos rinkinys yra veiksmingas sprendimas, leidžiantis suteikti pagalbą greitai ir paprastai, bet pravartu turėti ir pirmosios pagalbos krepšį, kuriame yra visos būtiniausios priemonės, kad būtų galima suteikti pagalbą, šalia įvykus nelaimingam atsitikimui.

Taip pat būtina nustatyti pirmosios pagalbos priemonių priežiūros tvarką: paskirkite vieną asmenį, kuris bus atsakingas už pirmosios pagalbos priemones ir užtikrintų, kad atsitikus nelaimei visa įranga veiktų ir netrūktų jokių priemonių. Nepamirškite, kad pirmosios pagalbos rinkinį galima papildyti, jei konkrečioje darbovietėje yra specifinių susižalojimų rizika. Taip pat nepamirškite patikrinti pirmosios pagalbos priemonių galiojimo datų.

Visą svarbią informaciją patalpinkite gerai matomoje vietoje, pvz., ant skelbimų lentos, nepamirškite nurodyti kontaktinę informaciją, vietą, kur laikomas pirmosios pagalbos priemonių rinkinys, darbuotojų pareigų pasidalijimą, pagalbos telefono ir taksi telefono numerius bei jūsų darbovietės adresą. Įvykus nelaimingam atsitikimui labai svarbu, kad ši informacija būtų gerai matomoje vietoje.

Pirmosios pagalbos mokymai – nebrangus gyvybės draudimas
Rizikos įvertinimas – tai saugesnės darbo vietos pagrindas. Visi darbuotojai, įskaitant net ir konsultantus bei praktikantus, turi būti informuoti apie grėsmes darbovietėje ir nustatytą pirmosios pagalbos teikimo tvarką. Kas ir ką turi daryti įvykus nelaimei? Įvykus nelaimingam atsitikimui šis klausimas gali būti lemiamas.

– Pati dažniausia problema yra ta, kad žmonės nežino, ko griebtis įvykus nelaimingam atsitikimui. Baigę mokymus ir įgiję reikiamų žinių, jausitės saugesni ir labiau pasiruošę veikti galimų nelaimingų atsitikimų atveju, – teigia Gunilla Reuterberg, sertifikuota Raudonojo kryžiaus pirmosios pagalbos instruktorė ir dėstytoja, dirbanti jau dešimt metų.

Gunilla rekomenduoja pirmosios pagalbos kursus lankyti bent kas dvejus metus siekiant atnaujinti turimas žinias.

– Kuo daugiau darbuotojai turės žinių, kaip teikti pirmąją pagalbą, tuo geriau. Taip pat svarbios ir praktinės užduotys, dėl kurių neprarandami turimi įgūdžiai. Tai iš tikrųjų yra nebrangus gyvybės draudimas, – sako Gunilla.